Ekonomika leku. Podręcznik dla studentów farmacji.

Tytuł: Ekonomika leku. Podręcznik dla studentów farmacji.

Autor: Szuba Tadeusz Jerzy.

Wydawca: Akademia Medyczna w Warszawie.

Rok i miejsce wydania: Warszawa, 1994.

Dostępność: Główna Biblioteka Lekarska, ul. Chocimska 22, Warszawa.

Streszczenie: Podręcznik, wydany w formie skryptu ma stanowić pomost między naukami farmaceutycznymi i ekonomicznymi. Przeznaczony jest dla studentów specjalizacji studiów farmaceutycznych związanych z zarządzaniem, których absolwenci znaleźć mogą zatrudnienie w nadzorze farmaceutycznym, w zarządzaniu i gospodarce lekiem, a także w sektorze prywatnym, jako kadra kierownicza. Na początek zamieszczony jest wykład przedstawiający sedno ekonomiki leku, następnie autor, będący doktorem nauk farmaceutycznym i magistrem nauk ekonomicznych, przedstawia aspekty produkcji, podaży i popytu leku. Kolejne rozdziały poświęcone są patentom, nazwom zastrzeżonym, rejestracji i nazewnictwu leków. Ponadto autor opisuje GMP (Dobra Praktykę Wytwarzania), kształtowanie ceny leków i jej struktury, promocję, reklamę i informację na temat leków, panowanie nad wydatkami, refundację i spożycie leków w Polsce na tle Europy oraz ustawodawstwo farmaceutyczne.